#tcwpraktyce Ostatnie i ulubione foldery

Total Commander jest programem, który posiada w sobie mnóstwo funkcji i bardzo łatwo niektórych z nich nie zauważyć; co – na przykład – kryje w sobie strzałka i gwiazdka obok ścieżki bieżącego katalogu?

Strzałka pokazuje kilkanaście odwiedzonych ostatnio katalogów, pozwalając na szybkie przemieszczanie się pomiędzy nimi: funkcjonalność niezwykle prosta i przydatna!

Więcej miejsca natomiast warto poświęcić wspomnianej gwiazdce, która kryje w sobie… jeszcze wiele więcej, niż wskazuje na to podpowiedź wyświetlana po najechaniu na przycisk („Lista ulubionych katalogów”)!

Podczas gdy podstawową funkcją jest rzeczywiście możliwość dodania najczęściej odwiedzanych lub najbardziej potrzebnych katalogów aby móc do nich błyskawicznie wrócić.  Będąc w danym katalogu można go dodać lub usunąć z listy po kliknięciu „Dodaj/Usuń aktualny katalog”… Ale to jest jedynie tycia część możliwości tego modułu!

Opiera się on bowiem na systemie wykonywania poleceń, jak widać we właściwościach katalogu oznaczonego jako ulubiony: wykonuje on komendę (cd) przejścia do określonego katalogu:

Wystarczy natomiast zerknąć na listę możliwych poleceń (ikonka lupy po prawej stronie od pola tekstowego polecenia) aby zobaczyć, że możemy mieć prawie każdą funkcję Total Commandera w zasięgu kilku kliknięć!

Aby móc z nich skorzystać, najpierw należy stworzyć nowy element w menu poprzez przycisk „Dodaj pozycję…”, gdzie należy wpisać nazwę nowego elementu:

Po dodaniu elementu wystarczy przypisać do niego odpowiednią funkcję (okno „Wybierz polecenie” jak powyżej)… i gotowe! Eksperymentowanie z taką ilością możliwości może zająć trochę czasu, ale definitywnie jest tego warte, aby wycisnąć jeszcze więcej z najbardziej popularnego menedżera plików!