Skróty klawiaturowe cz.1

Bardzo dobrze jest opanować podstawowy sposób pracy, do którego Total Commander został stworzony – obsługę z klawiatury. Zaczynamy więc cykl opowiadający o najważniejszych aspektach funkcjonalności programu wraz z użytecznymi w nich skrótami. Oto część pierwsza, czyli obsługa archiwów!

[Alt]+[F5] Pakowanie zaznaczonych plików/folderów,
[Alt]+[Shift]+[F5] Przeniesienie zaznaczonych obiektów do nowego archiwum (użyteczne, kiedy od razu po spakowaniu chcemy pliki usunąć).
[Alt]+[F6] Wypakowanie wybranych plików z zaznaczonych kursorem archiwów.
[Alt]+[F7] Wyszukiwanie plików w określonej lokalizacji. Funkcja ta potrafi przeszukiwać wszystkie typy archiwów, które otwiera Total Commander. Czynność ta zajmuje jednak nieco więcej czasu, niż operacja na zwykłych folderach.

Ciekawostka:
Total Commmander pozwala też na szybkie testowanie archiwów (nawet kilku naraz za pomocą jednego polecenia!). Wystarczy zaznaczyć je do testu i użyć skrótu [ALT]+[SHIFT]+[F9]. Czynność ta pomaga upewnić się, że nasze spakowane pliki są w dobrym stanie i dadzą się później natychmiast i bez problemu zdekompresować. Total Commander używa specjalnego algorytmu, który nie wymaga wiele wolnego miejsca na dysku czy w pamięci operacyjnej nawet w przypadku dużych plików. w pamięci operacyjnej nawet w przypadku dużych plików.